Gruodžio 31-ąją laikrodžio rodyklėms artėjant prie vidurnakčio, žmonės visame pasaulyje ruošiasi sutikti Naujuosius metus su unikaliomis tradicijomis ir šventėmis. Nors bendražmogiškosios temos yra viltis, atsinaujinimas ir džiaugsmas, tačiau būdai, kuriais skirtingos kultūros mini šią progą, yra ne tik įvairūs, bet ir intriguojantys! Štai keletas įdomiausių Naujųjų metų šventimo tradicijų iš viso pasaulio.
Ispanija: 12 vynuogių sėkmei
Ispanijoje, laikrodžiui mušant vidurnaktį, žmonės valgo dvylika vynuogių – po vieną kiekvienam laikrodžio dūžiui. Vynuogė simbolizuoja palinkėjimą, kad ateinančiais metais lydėtų sėkmė. Tikima, kad ši tradicija, vadinama „las doce uvas de la suerte“ (dvylika sėkmės vynuogių), atneša klestėjimą ir laimę. Dalyviai turi suvalgyti visas dvylika vynuogių iki paskutinio laikrodžio dūžio, kad jų norai išsipildytų.
Danija: Naujuosius pasitinka „su trenksmu“
Danai Naujuosius metus švenčia trankiai tiesiogine šio žodžio prasme. Danijoje žmonės mėto senas lėkštes ir indus į draugų ir kaimynų duris. Tikima, kad kuo daugiau sudaužytų indų prie durų, tuo daugiau sėkmės ateinančiais metais. Tai triukšmingas ir bendruomeniškas būdas atsisveikinti su senu ir pasitikti nauja!
Japonija: skambantys varpai ir soba makaronai
Japonijoje per Naujųjų metų šventes daugiausia dėmesio skiriama apsivalymui ir atsinaujinimui. Šventyklose 108 kartus skambinama varpais – tai budistinė tradicija, skirta apvalyti žmones nuo žemiškų troškimų ir nuodėmių. Daugelis šeimų taip pat valgo „toshikoshi soba“ – makaronus, kurie dėl savo ilgos formos simbolizuoja ilgaamžiškumą ir atsparumą negandoms.
Škotija: Hogmanay ir „pirmosios kojos“ tradicija
Škotijos Hogmanay šventės garsėja savo didingumu, deglų eitynėmis, gatvių vakarėliais ir fejerverkais. O pagrindinė tradicija – „pirmosios kojos“, kuri reiškia, kad pirmasis po vidurnakčio į namus įžengęs žmogus atneša laimę. Tradiciškai šis asmuo atneša šeimininkams simbolinių dovanų, pavyzdžiui, anglių, duonos ar viskio.
Brazilija: gėlių aukojimas Yemanjá
Brazilijoje Naujųjų metų išvakarės yra glaudžiai susijusios su vandenynu ir deive Yemanjá, kuri afrobrazilų kultūroje simbolizuoja vandenį ir vaisingumą. Baltai apsirengę žmonės renkasi paplūdimiuose, kur aukoja gėles, žvakes ir nedideles dovanas, meta jas į bangas ir prašo palaiminimo ateinantiems metams. Per energingas šventes taip pat šokama samba ir rengiami įspūdingi fejerverkai.
Ekvadoras: atvaizdų deginimas
Ekvadore pagal intriguojančią tradiciją deginami atvaizdai, arba „año viejos“, kurie simbolizuoja praėjusius metus. Šie atvaizdai, kurie dažnai būna panašūs į politikus, garsenybes ar išgalvotus personažus, padegami, kad būtų nuvalytos senųjų metų nelaimės ir padėta nauja pradžia.
Pietų Afrika: atsikratoma senų baldų
Kai kuriuose Johanesburgo rajonuose pietų afrikiečiai Naujuosius metus pasitinka išmesdami senus baldus. Tai simbolizuoja atsikratymą praėjusių metų našta, kad atsirastų vietos naujoms galimybėms. Nors ši tradicija dabar mažiau paplitusi dėl saugumo sumetimų, jos simbolinė reikšmė išlieka.
Filipinai: apvalūs daiktai
Filipinuose apskritimai simbolizuoja gerovę, todėl per Naujųjų metų šventes dažnai naudojami apvalūs daiktai. Žmonės dėvi taškuotus drabužius, ruošia apvalius vaisius ir net kišenėse nešioja monetas. Toks dėmesys apskritimams reiškia ateinančių metų turtą ir gausą.
Graikija: svogūnų kabinimas ir granatų smulkinimas
Graikijoje svogūnai kabinami ant durų kaip augimo ir atgimimo simbolis. Naujųjų metų dieną tėvai dažnai baksnoja savo vaikams į galvas svogūnais, kad įkvėptų geros sveikatos ir klestėjimo. Be to, tikima, kad ant durų slenksčio sudaužytas granatas atneša sėkmę, nes išbarstytos sėklos reiškia gausą.
Kinija: pasiruošimas Mėnulio Naujiesiems metams
Nors Kinija Naujuosius metus pagal Mėnulio kalendorių švenčia vėliau nei sausio 1 d., šiai šventei pradedama ruoštis gerokai iš anksto. Namai kruopščiai išvalomi, kad būtų iššluota nesėkmė, o raudonos spalvos dekoracijos puošia namus, kad pritrauktų sėkmę. Šeimos susibūrimai, ištaigingi valgiai ir fejerverkai yra svarbiausi šių energingų švenčių elementai.
Kolumbija: pasivaikščiojimai su lagaminu
Kolumbijoje kelionių entuziastai puoselėja keistą Naujųjų metų tradiciją. Vidurnaktį tie, kurie nori nuotykių ateinančiais metais, pasiima tuščią lagaminą ir eina arba bėga aplink kvartalą. Tikima, kad šis ritualas atneš įdomių kelionių galimybių.
Daug įspūdingų kelionių linkime ir JUMS!
Nepaisant naujametinių tradicijų įvairovės, jas visas sieja bendra gija – laimės, sveikatos ir klestėjimo viltis ateinančiais metais. Nesvarbu, ar daužote lėkštes Danijoje, ar mėtote gėles į vandenyną Brazilijoje, šios šventės išryškina kultūrų įvairovės grožį ir bendražmogišką norą pradėti viską iš naujo… Su Naujaisiais metais!!!
Bendraukime. Klausk ir dalinkis savo patirtim.