Kai kas nors pamini Londoną, daugelio akyse pirmiausia iškyla garsusis laikrodis – Big Benas. Tai ne tik vienas žymiausių Jungtinės Karalystės architektūrinių paminklų, bet ir kultūrinis simbolis, kuris vilioja milijonus turistų iš viso pasaulio.
Kas iš tiesų yra Big Benas?
Dauguma žmonių „Big Benu“ vadina visą laikrodžio bokštą, tačiau iš tikrųjų šis vardas priklauso didžiajam varpui, įmontuotam Šv. Stepono bokšte (dabar oficialiai vadinamame Elžbietos bokštu). Šis bokštas yra Vestminsterio rūmų, kuriuose įsikūręs Jungtinės Karalystės parlamentas, dalis.
Big Benas pirmą kartą suskambėjo 1859 m. ir nuo tada tapo neatsiejama Londono miesto dalimi. Didysis varpas sveria daugiau nei 13 tonų, o jo garsas atpažįstamas visame pasaulyje – netgi įrašytas BBC televizijos žinių pradžiai.
Istoriniai faktai, kurie nustebins net žinovus
-
Pavadinimo kilmė nėra vienareikšmė: manoma, kad Big Benas buvo pavadintas arba sero Benjamino Hall, tuometinio viešųjų darbų komisaro, garbei, arba to meto garsaus sunkiasvorio boksininko Benjamino Caunto garbei.
-
Pirmasis laikrodžio varpas suskilo dar prieš oficialų naudojimą – originalus varpas buvo nulietas 1856 m., tačiau jis suskilo per bandomuosius skambėjimus. Dabartinis varpas taip pat buvo įskilęs 1859 m., tačiau nuspręsta jį pasukti ir mušti švelnesniu plaktuku – nuo to laiko varpas veikia iki šių dienų.
-
Laikrodis per Antrąjį pasaulinį karą nesustojo, nors 1941 m. per vokiečių bombardavimą buvo apgadintas Vestminsterio rūmų stogas ir kai kurios bokšto dalys. Pats laikrodis veikė be pertraukų, taip tapdamas tvirtybės ir atsparumo simboliu.
-
Ilgiausia pauzė: per rekonstrukciją nuo 2017 m. iki 2022 m. Big Beno skambesys buvo nutildytas daugiau nei ketveriems metams – tai ilgiausias laikotarpis be skambėjimo per visą jo istoriją.
Architektūros šedevras Viktorijos epochoje
Big Benas, arba tiksliau – Elžbietos bokštas, yra vienas iš žymiausių neogotikinės architektūros pavyzdžių pasaulyje. Jis buvo suprojektuotas architekto Auguso Pugin, bendradarbiaujant su Charlesu Barry, kuris vadovavo visam Vestminsterio rūmų atstatymo projektui po 1834 metų gaisro.
Bokšto konstrukcija ir medžiagos
-
Aukštis: visas bokštas siekia 96 metrus
-
Pagrindinė medžiaga: bokštas pastatytas iš plytų, padengtų kalkakmeniu, atgabentu iš Anstono karjerų Jorkšyre.
-
Konstrukcija remiasi į 3 metrų storio betoninį pamatą, kuris įmontuotas 4 m po žeme
Laikrodžio mechanizmas – preciziškas šedevras
-
Laikrodžio mechanizmą suprojektavo Edmund Beckett Denison (vėliau tapęs lordu Grimthorpe) kartu su karališkuoju laikrodininku Fredericku Dentu.
-
Kiekviena ciferblato pusė yra 6,9 metro skersmens, pagaminta iš opalinio stiklo, o laikrodžio rodyklės – iš geležies (valandos rodyklė yra 2,7 m ilgio, minutės rodyklė – 4,2 m).
-
Laikrodis reguliuojamas naudojant senovinį triuką – senoviniai monetų šilingai dedami ant švytuoklės, kad būtų tiksliai sureguliuotas svyravimas.
Dekoratyviniai elementai
-
Bokštą puošia neogotikiniai bokšteliai, smaigai ir langų arkos, atkartojančios XIII–XIV a. Anglijos gotikos bruožus.
-
Viršutinė bokšto dalis vainikuota ornamentiniais vario elementais, kurie, laikui bėgant oksiduojantis, įgavo būdingą žalią atspalvį.
Simbolika ir išskirtinumas
-
2012 m., karalienės Elžbietos II valdymo deimantinio jubiliejaus proga, bokštui oficialiai suteiktas naujas pavadinimas – Elžbietos bokštas.
-
Architektūrinė forma ir laikrodžio tikslumas tapo Didžiosios Britanijos stiprybės ir tvarkos simboliu – ypač karo metais.
Kodėl verta aplankyti?
Big Benas – tai istorijos, architektūros ir kultūros junginys, kuris leidžia pajusti tikrąją Londono dvasią. Jis puikiai dera su aplinkinėmis lankytinomis vietomis: Temzės upe, Vestminsterio abatija, Londono akimi ir kitais sostinės perlais.
Tai ne tik laikrodis. Tai – laiko liudininkas, stovintis nepajudinamai šimtmečius, žymintis ne tik valandas, bet ir istorinius momentus.
Norėdami išvysti Big Beną iš geriausio kampo, eikite į Westminster Bridge – nuo ten atsiveria klasikinis vaizdas, vertas kiekvieno nuotraukų albumo.
Big Benas – tai kur kas daugiau nei laikrodis. Tai istorijos garsas, architektūros triumfas ir tautos dvasios atspindys. Stovėdamas didingai virš Temzės krantų, jis ne tik skaičiuoja minutes, bet ir liudija didžiąją Londono ir visos Jungtinės Karalystės istoriją. Kiekvienas jo dūžis – tai priminimas, kad laikas bėga, bet tikrosios vertybės išlieka!
Lėktuvo bilietų į Londoną ieškokite čia
Bendraukime. Klausk ir dalinkis savo patirtim.