Ant septynių kalvų įsikūręs Bizantijos imperijos laikus liudijantis spalvomis ir kvapais turtingas Stambulas… Miestas įsikūręs abiejuose Bosforo sąsiaurio krantuose – taip jis jungia Europos ir Azijos žemynus. Jame gyvena 15 mln. žmonių (iš jų tik 5 mln, Azijos pusėje). 2018 metais Stambulą aplankė 12,5 mln turistų.
Kas taip traukia turistus į Stambulą? Pirmiausia, turbūt, Bizantiškosios imperijos kultūros lobiai, kuriuos galima pamatyti pagrindinėse turistų lankomose vietose, tuomet didžiulis rytietiškas turgus, galimybė paplaukioti Bosforo sąsiauriu ir pasigrožėti miesto vaizdais, ir, žinoma, abiejų žemynų virtuvė.
Skrisk ir pažink Stambulą savarankiškai
Žymiausi bizantiškosios ir osmaniškos architektūros paminklai yra keli: Topkapi rūmai su haremu, Šv Sofijos Soboras, Mėlynoji mečetė, Dolmabahce rūmai.
Topkapi rūmai – buvo oficiali sultonų rezidencija daugiau negu 400 metų. Tai didžiuliai, daug pastatų jungiantys rūmai su nuostabiais juos supančiais sodais bei iš terasos atsiveriančia Bosforo sąsiaurio panorama. Dabar rūmuose įsikūręs muziejus, kur galite pamatyti skirtingų amžių keramikos, porceliano, juvelyrikos, ginklų bei pranašo Mahometo relikvijas. Haremas – turbūt puošniausia ir įdomiausi Topkapi rūmų dalis. Mergaitės nuo šešių iki trylikos metų buvo surenkamos iš krikščioniškųjų imperijos vietų ir lavinamos. Gražiausios jų tapdavo sultono sugulovėmis.
Bizantiškojo meno šedevras – Šv. Sofijos soboras ( Hagia Sophia gr.). Nors kartais tvirtinama, kad soboras skirtas Šv. Sofijai, pilnas bažnyčios pavadinimas yra „Dievo Šventos Išminties bažnyčia“, tad ji skirta Dievo išminčiai Tai iškiliausias Bizantiškojo laikotarpio (IV –XV a.) statinys, išpuoštas auksu, senovinėmis freskomis ir bizantiškomis mozaikomis, o jos kupolas laikomas Bizantijos architektūros šedevru.
Mėlynoji Mečetė. Mėlynąja ji vadinama, nes mečetės vidus išklotas mėlynomis plytelėmis. Įėjimas į šią mečetę – nemokamas. Šešiais minaretais pasidabinusi osmaniško stiliaus mečetė stulbina savo išoriniu ir vidiniu grožiu. Pastato vidus dekoruotas daugiau nei 20 tūkst. rankų darbo keramikos plytelių, langus puošia 200 vitražų. Tradicinėmis osmanų Izniko keramikos plytelėmis apkljuotose sienose pavaizduota 50 skirtingų tulpių dizainų. Mečetės vidus dekoruotas citatomis iš Korano.
Dolmabahce rūmai iškilo XIXa. Tai turbūt prabangiausi osmanų- europiečių rūmai, kurie turėjo rodyti šalies klestėjimą, bet iš tikrųjų tik pagreitino jos nuosmūkį. Ant Bosforo sąsiaurio kranto pastatyti baroko-rokoko stiliaus rūmai tviskėjo prabanga, kurios likučius galima pamatyi kasdien išskyrus pirmadienius ir ketvirtadienius, bet tik su gidu.
Jei norite pasigrožėti viso miesto panorama, geriausia tai padaryti iš Galata bokšto ( 62 m aukščio), kurį 1348m. pastatė Genujos pirkliai – tai vienas seniausių pasaulio bokštų. Legenda byloja, kad pirmasis žmogus, norėjęs įrodyti, kad ir žmonės gali skraidyti, pasigamino medinius sparnus ir šokęs nuo šio bokšto sugebėjo perskristi į Aziją.
Didysis Stambulo turgus (Grand Bazaar) – milžiniška spalvų, kvapų ir skonių karalystė su XIV amžių siekiančia istorija.
Po stogu įsikūręs turgus – lyg atskiras miestelis su daugiau negu 60 gatvelių, kuriose įsikūrusios apie 4000 parduotuvėlių, restoranų, kavinių. Turguje galima įsiguti tradicinių suvenyrų – nuo blogio apsaugančių mėlynų akių įtaisytų įvairiuose rankdarbiuose, puikaus turkiško trikotažo, rankomis autų kilimų, odos gaminių, kaljanų, nuostabių švietuvų ir keramikos. Prieskonių gausa stebina ne tik spalvomis, sudėtimi bet ir kvapais. O kur dar tradiciniai turkiški saldumynai – baklava, kadavif.
Jau susiviliojote skristi į Stambulą? Dar keli praktški patarimai:
- Jei norite vežtis grynųjų pinigų – geriau vežkitės eurus ir išsikeiskite juos mieste, o dar geriau atsiskaitinėkite bankine kortele, tai valiutos kursas bus palankesni nei Lietuvoje keičiant eurus į liras. Tačiau ir Turkijoje bankomatai ims aptarnavimo mokestį, tad imkite grynų tiek, keik reikia, o visur, kur įmanoma, atsiskaitykite kortele.
- 2. Jei planuojate lankyti daugiau muziejų, greičiausiai bus verta įsisgyti Stambulo muziejų pasą, kuris kainuoja 220 Turkijos lirų. Vaikai iki 8m. amžiaus į Šv. Sofijos soborą ir Topkapi rūmus įleidžiami nemokamai ( Jums tik reikės bilietų kasoje parodyti vaiko amžių įrodantį dokumentą ir gauti nemokamo įėjimo bilietą).
Pasas galioja 5 dienas ( aktyvuojasi po pirmo panaudojimo ir galio 120 valandų nuo fiksuoto aktyvacijos laiko) ir su juo galima aplankyti šiuos muziejus:
- Šv. Sofijos muziejų
- Topkapi rūmus ( įskaitant Šv. Irenos bažnyčią ir Haremą)
- Stambulo archeologijos muziejų ( Topikapi rūmų komplekso viduje)
- Turkų ir Islamo meno muziejų
- Istorinį Islamo mokslo ir technologijų muziejų ( Gulhane parke, Topikapi rūmų viduje)
- Didžiųjų rūmų mozaikų muziejų ( Bizantijos rūmų mozaikos)
- Chora bažnyčia arba Kriye muziejų ( gražiausios Bizantijos mozaikos)
- Rumeli Hisari pilį
- Yildiz muziejų
- Galata Mevlevi muziejų
- Stambulo Fethiye muziejus
Atsižvelgiant į tai, kad Topkapi rūmų bilietas kainuos 72 liras, ( +42 liros Haremas ir dar +36 liros Šventos Irenos bažnyčia), Šv. Sofijos Soboras dar 72 liros – muziejų pasas atsiperka aplankius vien juos. Jei tiek ir planuojate lankyti, vis tiek pasą įsigyti apsimoka – nes nereikės stovėti prie bilietų kasų prie kiekvieno muziejaus ir gausite nuolaidų lankantis kituose muziejuose. Plačiau
Pasą galima įsigyti pagrindiniuose muziejuose.